9.6.2013

ספר לשבוע הספר 5 – פנדמוניוםאם יש מישהו שמכיר את הבלוג הזה ולא ידע שזה יגיע, הוא תמים. דריל גרגורי הוא, לטעמי, סופר המדע הבדיוני הטוב ביותר שכותב היום – והוא מגיע לארץ בספטמבר לאייקון!

"פנדמוניום" (הוצאת גרף) הוא ספרו הראשון של גרגורי. זהו סיפורו של דל, ושל עולמו רדוף השדים. העולם של דל הוא רדוף שדים פשוטו כמשמעו, מדי פעם אוחזים באנשים שדים. אלה אינם שדי גיהינום קלאסיים, אלא אבטיפוסים שנראים כאילו הם לקוחים מהתרבות הפופולרית האמריקאית. הדיבוק שוכן באנשים זמן מה, בין כמה דקות לכמה שבועות, גורם להם לפעול באחת מכמה דרכים טיפוסיות, ואז עוזב אותם. דל, שפעם כשהיה ילד קטן גם בו אחז דיבוק, עושה את דרכו בעולם הזה ומנסה לעשות בו סדר, לפחות לעצמו.

המסע הזה שלו יוביל אותו לתהות על קנקנם של העולם והשדים, ויותר מכול על עצמו. הכישרון העצום של גרגורי הוא לכתוב דמויות נהדרות, ולהכניס אותן למצבים שבהן הן צריכות להפשיט את עצמן עד לזהות הבסיסית ביותר שלהן. גרגורי לא מרחם על הדמויות (והקוראים) ומאלץ אותן לפרק את עצמן לחתיכות, בתקווה שיוכלו להרכיב את עצמן חזרה לאחר מכן. "פנדמוניום" הוא דוגמה נהדרת לכישרון זה, והוא ספר מעולה.

2 comments:

 1. קניתי את הספר הזה ואמרתי לעצמי שמתישהו אני גם אגיע לקרוא אותו.
  כעת נתת לי את המוטיבציה ("אייקון") להקדים אותו לראש רשימת הקריאה.

  השבמחק
  תשובות
  1. יש בו טיפה בעיות של עימוד, מספרים שהתהפכו (15 במקום 51 וכו') ובעמוד 252 צריך להתחיל פרק חדש.

   מחק