26.6.2016

ספר לשבוע הספר - המלצה כלליתהוצאות קטנות
אי-אז, בעידנים אפופים בערפל ההיסטוריה, שנות ה-70 וה-80 של המאה הקודמת, הוצאות לאור גדולות ומבוססות כמו עם-עובד, כתר, מסדה ואחרות הוציאו כמויות מרשימות של ספרי מדע בדיוני ופנטסיה. (נתונים אפשר למצוא בעבודת התזה של ענבל שגיב-נקדימון.) בשנות ה-90 אופוס לקחה את ההובלה בתחום, ולצדה פעלו הוצאות קטנות יותר שרבים מהספרים שהן הוציאו היו ספרי משחקים. התנאים המשתנים של השוק בשנים האחרונות הוציאו מתחום המדע הבדיוני והפנטסיה רבות מההוצאות הגדולות – "הסדרה הלבנה" של עם עובד, בעבר ספינת הדגל של התחום בארץ, הפכה לצל חיוור של עצמה, הסדרה של כתר נעלמה, הוצאת מסדה נסגרה וכן הלאה. בחינה של ספרי הז'אנר שההוצאות הגדולות מוציאות היום מגלה שהן מתרכזות בעיקר בסדרות פנטסיה לנוער (באיכות... משתנה, נקרא לזה) ובהוצאת ספרים נוספים של סופרים שהן יודעות שיימכרו. לעתים רחוקות אפשר למצוא אצלן ספרים של סופרים חדשים או ספרים יוצאי דופן ומעניינים.

המקום שאליו אנחנו צריכים להביט כדי למצוא ספרי מדע בדיוני ופנטסיה חדשים היום הן ההוצאות הבינוניות והקטנות. גרף, יניב, סיאל, עוץ ונובה הן הוצאות שבהן המוציאים לאור הם גם העורכים הראשיים. אלה נשים וגברים שמכירים את התחום ואוהבים אותו. הם מוציאים את הספרים שהם אוהבים (סיאל תרגמו את סנוקראש הלא ניתן לתרגום!), ספרים שההוצאות הגדולות לא היו מתקרבות אליהם עם חליפת אב"כ. אלה הוצאות שבדרך כלל ישקיעו יותר בתרגום ובעריכה, מתוך אהבת התחום והכרת הקהל שלהן, ולא שוכרות את המתרגמים הזולים והמהירים ביותר. בחלקן, אלה הוצאות שערכי ההפקה שלהן גבוהים מאוד גם בכל מה שקשור לפן הפיזי של הספר – ספרי עוץ של הוצאת עוץ הם דוגמה לכך (כריכה קשה, איורי צבע, דפים עבים וכו'). אלה הן גם ההוצאות האורייניות ביותר מבחינה דיגיטלית. רבים מן הספרים שלהן אפשר לקנות לא רק מודפסים אלא גם בפורמטים דיגיטליים.

אלה גם הוצאות שחיות "על הקצה" מבחינה כלכלית. שוק המדע הבדיוני והפנטסיה בארץ מעולם לא היה שוק גדול, והקלות שבה ניתן לקנות היום ספרים באנגלית במהדורות דיגיטליות פגעה בו עוד. מכיוון שאלה הוצאות קטנות שאינן שייכות לקונגלומרטים הן רגישות במיוחד להתעמרות של רשתות החנויות הגדולות, ולמוסר התשלומים הבעייתי בארץ בכלל. הן גם רגישות במיוחד לשיגיונות של פוליטיקאים המשחקים בחוק הספרים.

אם אתם אוהבים מדע בדיוני ופנטסיה ורוצים לראות עוד ספרים מתורגמים בז'אנר – קנו את הספרים של ההוצאות הקטנות. עדיף ישירות מהן.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה