29.1.2011

אופרת החלל החדשה / דוזייה וסטרייהן

קשה מאוד לסקור אסופות (כפי שכבר כתבתי פעם) ואכן רוב מה שיבוא להלן יהיה סקירה של הסיפורים בקובץ (יש בו 18 סיפורים), אבל אני חייב לומר שהספר הזה היה במידה מסימת גילוי מחדש של המדע הבדיוני לגבי. תוך כדי קריאת הסיפורים עלתה בי יותר ויותר התחושה שרוב המדע הבדיוני שקראתי לאחרונה היה קצת "קטן" מדי. הוא היה אישי מדי, מוגבל מדי בהיקף שלו, קרוב מדי בזמן ובאופן כללי הגיוני וסביר מדי. הוא התעקש קצת יותר מדי לדבוק באפשרי ובסביר או באישי ובמיידי. הסיפורים ב"אופרת החלל החדשה" הם במידה מסוימת חזרה למדע הבדיוני שבו התאהבתי כנער – ענקיים, מספרים סיפורים של מערכות כוכבים וגלקסיות שלמות, של מאבקים ומלחמות שבהם גורל האנושות כולה (אם לא יותר מכך) מוטל על הכף. סיפורים שעוסקים במסע בממהירות גבוהה ממהירות האור, בחורי תולעת ובעל-חלל / תת-חלל בלי לטרוח להתעכב האם זה סביר או אפשרי. שוב קראתי סיפורים על יישוב מאדים, על טייסי חלל ששקעו בחובות ונאלצו לקחת עליהם משימות מסוכנות ועל האנושות שנפוצה במערכות כוכבים אחרות – וזה היה תענוג. לא כל הסיפורים טובים באותה מידה, ולא כל הסיפורים דומים בהיקף שלהם ובהעזה שלהם לזנוח את הסביר מאוחרי גבם, אבל תחושת ההרפתקה, התחושה שהכול אפשרי, היא המשותפת להם. ואותה מאוד אהבתי.
הרעיון של אופרת חלל בסיפורים קצרים עלול להישמע קצת כסתירה מניה וביה, אבל בכך טמונה חלק מהגדולה של סיפורים כאלה. היכולת לברוא יקום שלם ומאבקים קוסמיים במסגרת של סיפור קצר ראויה להערצה לדעתי, ולרוב זה נעשה בצורה נהדרת בסיפורים של "אופרת החלל החדשה".

הקדמה / גרדנר דוזייה וג'ונתן סטרייהן
קראתי את ההקדמה בסוף, אחרי שגמרתי את הסיפורים, אבל בהחלט שווה לקרוא אותה. זוהי סקירה קצרה ומעניינת של ראשית היצור הזה שכונה "אופרת חלל" והשינויים שעברו עליה מאז ראשית המדע הבדיוני ועד ימינו.
~
"Saving Tiamaat" by Gwyneth Jones
נציגי שני גזעים החולקים עולם אחד מגיעים לכדור הארץ למשא ומתן. הסיפור מסופר מנקודת מבטה של אחת המלוות האנושיות שלהם ומזכיר במידה רבה את המדע הבדיוני "הסוציולוגי" של לה-גווין ואחרים. סיפור כתוב טוב, מלא רגש והדמויות שלו אמינות. הטיפול של ג'ונס בסוגיה קצת צפוי, אבל זה לא מעיב על הסיפור.
~
"Verthandi's Ring" by Ian McDonald
שתי תרבויות פוסט-אנושיות שיכולות להניע גזעים שלמים ומערכות כוכבים נתונות במאבק על משאבים הדרושים להשרדותן. בצד התיאור של התרבות האנושית במאבק הזה, מקדונלד דן במחיר האישי שמשלמים האנשים שנמצאים בחזית המאבק הזה. אחד הסיפורים המורכבים באסופה הזו, שהייתי רוצה לחזור אליו מתישהו.
~
"Hatch" by Robert Reed
עוד סיפור מורכב, הפעם על ספינה שגודלה כעולם. סיפור של מאבק להישרדות של אנשים שיש להם מעט מאוד שליטה בעולם שסביבם, מאות שנים לאחר שפלישת חייזרים לספינה והמאבק בהם גרמו לשיתוקה של הספינה ולניתוק הקשר בין חלקים בה.
~
"Winning Peace" by Paul J. McAuley
המורדים נגד האימפריה, בערך. למען האמת אני עושה עוול לסיפור בתיאור שלו ככזה, אבל הוא מתחיל בסיפורו של שבוי ששירת בצבאה של מעצמה שהפסידה ונמכר לעבדות. סיפור שבו ה"טובים" וה"רעים" מואד ברורים, והדמויות שבו די שבלוניות. אחד הסיפורים שפחות אהבתי בקובץ. אה, כן, יש גם חייזרים (שוליים למדי לסיפור).
~
"Glory" by Greg Egan
כמשדובר בכתיבת מדע סביר, איגן הוא אחד הטובים שבטובים (בסיפור המצוין שלו "שומרי הגבול" מתואר משחק המתבסס על משיכה ודחייה של שדות אלקטרומגנטיים, ואיגן כתב תוכנה קטנה שמאפשרת לשחק אותו). הסיפור מתחיל בתיאור טכני למדי של מסע בין כוכבי, שהוא פשוט מרתק וכתוב נהדר. ההמשך לא מאכזב. בגדול זהו סיפורן של שתי ארכאולוגיות שנוסעות לכוכב מרוחק לחקור את עברו ומוצאות את עצמן לכודות במאבק בין מעצמות. איגן מתגלה כאן במיטבו, מאזן בין האישי והעולם הגדול יותר ובצדק הסיפור היה מועמד להוגו לפני שנים אחדות.
~
"Maelstrom" by Kage Baker
סיפור התיישבות על מאדים. קייג' בייקר מנסה להצחיק וממש לא מצליחה. אחד הסיפורים הפחות טובים באסופה.
~
"Blessed By An Angel" by Peter F. Hamilton
כמה רחוק זה רחוק מדי? בעולם שבו ניתן לעצב מחדש את הגוף האנושי, איפה שמים את הגבול? המילטון עוסק בנושא מוכר של חדשנות מול שמרנות ומצליח לתאר שתי גישות שכל אחת משכנעת בעמדה שהיא נוקטת. הוא מצליח לעשות את זה מכיוון שהוא מספר סיפורים של אנשים משוכנעים ושל מי שנלכדים במאבק בין הצדדים.
~
"Who's Afraid of Wolf 359?" by Ken Macleod
אני זוכר שקראתי שבחים רבים לסיפור הזה, אם כי אני לא זוכר איפה בדיוק (אולי אצל אביגיל נוסבאום). זהו סיפור טוב, אבל הוא צפוי משהו. אני לא אכנס לפרטי העלילה, די לומר שהגיבור נאלץ לבצע משימה שהוא פוחד ממנה, המתגלה כשונה מהצפוי. יותר פרטים יסגירו יותר מדי מהעלילה. העולם מעניין, ושומר על עקרונות הפיזיקה הידועים לנו בדרך כלל, אבל לא התלהבתי מהסיפור או מהדמות.
~
"The Valley of the Gardens" by Tony Daniel
טוני דניאל הוא אחד מהאנשים שסימנתי לי בספר הזה. הסיפור מתחיל בעולם המחולק בין אנשי האזורים הנושבים לבין הנוודים של המדבר, אבל אם אתם חושבים שהמצב מוכר אתם טועים. דבר בסיפור הזה אינו כפי שהוא נראה, והוא מלא הפתעות בעיצוב העולם שלו ובעלילה. סיפור נהדר שגם אם הוא שמאלצי מעט לעתים, הוא מפצה על זה בגדול.
~
"Dividing the Sustain" by James Patrick Kelly
אחד הסיפורים החמודים בקובץ. אדם בטיסה בין-כוכבית, סוכן המומחה בהיחלצות ממצבים בלתי אפשריים, מוצא את עצמו מסובך הרבה יותר מכפי שציפה. הוא נקלע לתסבוכת בין האינטרסים של חברות אנושיות ואנשים פרטיים, שהם משעשים להפליא ומקוריים. אני אוהב את הכתיבה של קלי, וכאן הוא לא מאכזב.
~
"Minla's Flowers" by Alastair Reynolds
ממה שקראתי של ריינולדס בדרך כלל העדפתי אותו כשהוא כותב קצר, כי יש לו נטייה להתפרס על יותר מדי דברים בספרים שלו. העובדה שזה סיפור קצר עוזרת לריינולדס להתמקד, אבל הוא צפוי בצורה מאכזבת. טייס חלל (שלרקע שלו חשיבות, אבל אין שום סיבה להיכנס אליו כאן) מוצא את עצמו נאלץ לנחות נחיתת חירום בכוכב שהטכנולוגיה שלו מפגרת. בעיצמם של מאבק בין שתי מעצמות ואיום כלל עולמי. בסיס טוב, אבל העלילה והדמויות נורא צפויות ובשלב מסוים מצאתי את עצמי מקווה שהסיפור כבר יגיע לסופו.
~
"Splinters of Glass" by Mary Rosenblum
על אירופה, ירחו של צדק, גיבור הסיפור מוצא את עצמו נרדף על ידי כוחות גדולים ואכזריים וקרוע בין שתי אהבות – חדשה וישנה. סיפור הרפתקאות נהדר ומקורי שכתוב ממש טוב. המילה הכי מתאימה לתיאור הסיפור הזה היא "כיף", אבל יש בו גם תוכן רציני יותר.
~
"Remembrance" by Stephen Baxter
על מפקדת קורבטה של צי האו"ם במאה ה-50 (בערך) מוטל להחליט אך לטפל במושבה האחרונה שנותרה במערכת השמש של יצורים שפעם שיעבדו את האנושות. אבל לפני זה עליה לשמוע את דבריו של "הזוכר", האחרון בשושלת של "זוכרים" שמעבירים בעל פה את ההיסטוריה שהוסתרה מהאנושות בגרסאות הרשמיות. סיפור לא רע על החלטות והמחיר שאנחנו משלמים עליהם.
~
"The Emperor and the Maula" by Robert Silverberg
המאסטר הוותיק עושה את זה בסגנון של פעם. הסיפור נורא מזכיר מדע בדיוני קלאסי – קח את המבנה של סיפור שכולם מכירים ותבנה עליו יקום חדש מלא חייזרים וסכנות נוראות לאנושות. בגלל המבנה המוכר (אני לא אומר מהו, אבל כל מי שיקרא את הסיפור יזהה אותו מיד, סילברברג לא מנסה להסתיר אותו) העלילה והסוף של הסיפור קצת צפויים, אבל הוא בכל זאת סיפור מלא דמיון וכיפי לקריאה.
~
"The Worm Turns" by Gregory Benford
טייסת חללית, גוררת שביטים שקועה בחובות עד מעל האוזניים, מגויסת בבר אפלולי למשימת התאבדות (טוב, לא בבר אפלולי, אבל זה נשמע טוב). עוד סיפור של כיף טהור שבמרכזו חורים שחורים, חורי תולעת ועיוותי זמן. כתוב חמוד.
~
"Send Them Flowers" by Walter Jon Williams
שני חבר'ה ביאכטת חלל המדלגת בין ה"סבירויות", יקומים בהסתברויות שונות שבהם חוקי טבע שונים, מסתבכים עם נשים וכסף. דמויות חביבות, תככים מרושעים והאיש הקטן שבסך הכול רוצה לצאת בשלום ממלתעות התאגידים תאבי הבצע והגברים רבי העוצמה פגועי האגו. שוב המון דמיון והמון כיף. אחרי האכזבה שלי מ"מרחבים מסתברים" היה מרענן לחזור לסיפור טוב של וויליאמס.
~
"Art of War" by Nancy Kress
זה הדבר הראשון של ננסי קרס שקראתי שנהניתי ממנו, הדבר הראשון שגרם לי לחשוב שאולי יש הצדקה לרעש שעושים סביבה. היסטוריון של האמנות מגויס לצבא ומוצא את עצמו בנקודת מפתח במלחמה בין האנושות לגזע חייזרי. תוסיפו לזה קונפליקט אישי מעניין והומור טוב מפעם לפעם, וקיבלתם סיפור ממש מצוין.
~
"Muse of Fire" by Dan Simmons
סימונס הוא סימונס הוא סימונס. המון ידע, המון תיאורים (מישהו צריך לערוך את האיש) והמון ספרות. להקת שחקנים המציגים מחזות של שייקספיר, הנודדת בין העולמות שבהם חיים בני האדם כעבדים, מוצאת את עצמה במצב שבו גורל האנושות מונח על כתפיה. סימונס משתמש בקוסמולוגיה הגנוסטית ובונה על בסיסה יקום של חייזרים מוזרים ורבי עוצמה, בצורה נהדרת, ומגייס את שייקספיר להצלת האנושות. רצוי להגיע לסיפור הזה עם ידע במחזות המפורסמים יותר של שייקספיר (מקבת, מהומה רבה על לא דבר, המלט, רומאו ויוליה) ועדיף גם ידע בגנוזיס (אבל זה לא קריטי).
~~~~~~~
The New Space Opera / Gadner Dozois & Jonathan Strahan (Eds.)
Eos, 2007
642 p.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה